Açlık Sınırının 1.812 TL Olduğu Ülkemizde Ortalama Okul Alışverişi 465 TL!

Haberler
alikınık

Açlık Sınırının 1.812 TL Olduğu Ülkemizde Ortalama Okul Alışverişi 465 TL!

Mesajgönderen alikınık » Sal Ağu 28, 2018 3:16 pm

Ders zillerinin çalmasına sayılı gün kalmışken aileleri okul alışverişi telaşı sardı. Peki, ortalama okul alışverişinin tutarı bu yıl ne kadar oldu?

Resim

9 günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından hem velileri hem de öğrencileri okul heyecanı sardı. Tabii, velilerin telaşı öğrencilerinkinden farklıydı. Çünkü ebeveynler daha çok yeni okul döneminin ne kadara mal olacağı ve bütçelerini nasıl ayarlamaları gerektiği hakkında endişeliydi.

Bu noktada; 17 Eylül Pazartesi günü başlayacak 2018 – 2019 eğitim-öğretim dönemi için alışverişin ne kadar tutacağıyla ilgili haber, velilere az çok fikir verecek nitelikte denilebilir. Zira Posta okul alışverişiyle ilgili haberinde, İstanbul’da ilkokula en az 465 lira maliyetle başlanabileceğini kaydetti.

Buna göre, ilkokula başlayacak bir öğrenci için kıyafet ve ayakkabı maliyeti 300 lira, kırtasiye ürünleri ise 165 lira olarak belirtildi.

Resim

Toplamda 465 lira olan okul masrafının, geçen yıla kıyasla epey fazla olması dikkat çekti. Çünkü 2017 – 2018 eğitim-öğretim döneminde söz konusu rakam 300 lira olarak kaydedilmişti. Artışın en önemli nedeninin ise döviz kurundaki dalgalanma olduğu söylendi. Ayrıca okul kıyafetlerinin semtlere göre değişiklik gösterdiği aktarıldı.

“Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir