Borsa İstanbul başlıca banka hisselerinde açığa satış yasağı getirdi

Borsa İstanbul başlıca banka hisselerinde açığa satış yasağı getirdi. KAP’a yapılan açıklamada yasağın geçici olduğu ifade edildi ancak ne kadar süreceği belirtilmedi. Uzmanlara göre jeopolitik gelişmeler borsada dikkatle takip ediliyor ve karar endeks daha fazla düşmesin diye alınmış. Barış Pınarı Harekâtı süresince Borsa İstanbul 100 bin seviyesinden aşağı inmişti.

Güne yüzde 1.83 düşüşle 93 bin 514 puanda başlayan Borsa İstanbul Endeksi (BİST100), en düşük 93 bin 94 puanı ve en yüksek 94 bin 391 puanı gördükten sonra, günü yüzde 1.18 düşüşle 94 bin 137 puanda tamamladı.

HABER AKIŞI OLDUKÇA KARIŞIK

Borsa İstanbul’un piyasa algısından dolayı böyle bir karar aldığını belirten Ekonomist Enver Erkan sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Piyasa algısından dolayı, piyasayı düşürmesinler diye atılmış bir adım. Ancak piyasayı diğer endeks kağıtlarıyla da düşürebilirler. Zaten şu an jeopolitik haber akışı oldukça karışık. Piyasanın yönü konusunda tam bir belirsizlik söz konusu” dedi.

Doların artmasına bağlı yeni önlemlerin de olabileceğini söyleyen Erkan, “Genel anlamda bakıldığında TL algısı için olumlu adım değil. Şu an ne olacağını öngörmek zor. Malum Merkez Bankası bir normalleşme sürecinde… Merkez’in elini zora sokan bir durum var. Bundan sonraki hareketlerin ne olacağı belirsiz” dedi.

‘HİSSE SENEDİ TARAFINDAN ÇIKIŞ OLMAZ’

Reuters’a konuşan bir bankacı ise borsada banka hisselerinin açığa satışının yasaklanmasının ardından hisse tarafından çıkışların olmayacağını ya da sınırlı olacağını belirtti. Sözlerini şöyle tamamladı: Bu nedenle de ekstra döviz talebi olmayacaktır. Kurda 5.9380 seviyesi hala tepe noktası, üzerine çıktıkça kamu satışlarını görmeye devam ederiz ancak ne kadar agresif olacakları önemli olacak.

Borsa işlemlerinde açığa satış ne demektir?
Bir hisse senedini açığa satmak aslında sahip olmadığınız ama siz satış işlemini yaptıktan sonra fiyatının düşmesini beklediğiniz hisse senedini satmak anlamına gelir.

BU SABAH BORSA İSTANBUL’DAN KAP’A AÇIKLAMA YAPILDI

Borsa İstanbul’dan KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürlüğünce, BIST30 Endeksi dahilinde olan Akbank T.A.Ş. (AKBNK.E), Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN.E), Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKB.E), Türkiye İş Bankası A.Ş. C grubu (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB.E), Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKBN.E), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK.E) paylarında 16/10/2019 tarihinden itibaren geçici olarak açığa satış yasağı getirilmiştir.

SPK’DAN AÇIKLAMA

SPK konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

6362 sayılı SPK’nun 1 inci maddesi çerçevesinde, sermaye piyasalarının güvenilir, şeffaf ve istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, SPK’nun 128/1-(a) maddesine dayanarak, Akbank T.A.Ş. (AKBNK.E), Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN.E), Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKB.E), Türkiye İş Bankası A.Ş. C grubu (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB.E), Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKBN.E), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK.E) pay piyasalarında 16.10.2019 tarihinden itibaren geçici olarak,

-Açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da söz konusu yasak kapsamında olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine,

-Yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek AKBNK.E, GARAN.E, HALKB.E, ISCTR.E, TSKB.E, VAKBN.E, YKBNK.E payları için depo şartı uygulanmasına,

-Mülkiyetinde AKBNK.E, GARAN.E, HALKB.E, ISCTR.E, TSKB.E, VAKBN.E, YKBNK.E payı bulunan yatırımcıların, söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabilmesine,

-Kurulumuz kararına uyumun kontrol ve takibinde sorumluluğun yatırım kuruluşlarında olduğunun hatırlatılmasına, karar verilmiştir.

REUTERS- SOZCU.COM.TR

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir